Zaključek izmenjave

Projekt Proti pozabi je gostil udeležence iz različnih evropskih držav, ki so raziskovali zgodovino druge svetovne vojne v...

Projekt Proti pozabi je gostil udeležence iz različnih evropskih držav, ki so raziskovali zgodovino druge svetovne vojne v Sloveniji. Mladi so obiskali in raziskali kraje vojnih zločinov v Mariboru, Ljubljani, Celju in Kočevju.

Spoznali so različne vidike dojemanja zgodovine, tematiko človekovih pravic ter osnovne koncepte mednarodnega prava. Ob tem so prisluhnili pričevanjem otrok in odraslih, primerjali dogodke iz slovenskega prostora z dogajanjem v svojih domačih državah in kritično ovrednotili dejanja tedanjega časa ter jih povezali z aktualnimi družbenimi vprašanji.

Posebej so se spraševali o pomembnosti spomina na preteklost ter na vpletene v dogodke, ki so zaznamovali generacije.

Med obiskom v Celju so se srečali tudi z nemško veleposlanico, ki se jim je pridružila in z njimi delila svoj pogled na pomen spomina in sprave.

Njihove ugotovitve bodo predstavljene na razstavi in v podcastu leta 2026 v prostorih Muzeja narodne osvoboditve Maribor. Razstava bo vključevala raziskovanje mladih na temo vojnih zločinov iz Slovenije, Bosne in Hercegovine, Francije, Nemčije, Madžarske in Poljske.

Foto: Maja Pegan.

»Projekt sofinancira Evropska unija. Izražena stališča in mnenja so izključno mnenja avtorja(jev) in ne odražajo nujno stališč Evropske unije ali EACEA. Niti Evropska unija niti organ, ki dodeljuje sredstva, zanje ne moreta biti odgovorna.«