V veliko čast si štejemo, da v Muzeju narodne osvoboditve Maribor gostimo razstavo Hirošima in Nagasaki 1945 – takrat in nikoli več, s katero pri nas gostujejo iz Spominskega muzeja miru iz Hirošime. Razstava je bila prvič postavljena pred skoraj tridesetimi leti v Združenih državah Amerike v Washingtonu. Odtlej je doživela številne postavitve na vseh celinah sveta. V Sloveniji je to prva postavitev te razstave, za kar gre posebna zahvala Veleposlaništvu Japonske v Sloveniji.
Razstava prinaša pretresljivo zgodbo o trpljenju, smrti, izgubah in travmah, ki so jih doživljali prebivalci mest Hirošima in Nagasaki ob eksploziji atomskih bomb ob koncu druge svetovne vojne.
Dogodki, kot je ta, naj bi nas spominjali in muzeji smo mesta spomina.
Dogodka, ki se ju spominjamo z razstavo sta svet spremenila na toliko načinov, da jih še skoraj 80 let kasneje ne moremo dojeti. Ogromna rušilna moč ni porušila le dveh mest nekje na drugem koncu sveta, v trenutku je končala številna nedolžna življenja in prikrito ubijala še dolgo po tem. Razblinila je sanje številnim ljudem, ki se jih s tem dogodkom spominjamo.
Ker se postavitev razstave izteka, vas v mesecu februarju vabimo v Muzej narodne osvoboditve Maribor, Ulica heroja Tomšiča 5, na naslednje dogodke:
16. februar 2025, ob 10.00 javno vodstvo po razstavi Hirošima in Nagasaki 1945 – takrat in nikoli več. Vodi: Jan Malec Svetel.
20. februar 2025, ob 10.00 delavnica izdelovanja papirnatih žerjavov, ki vključuje razlago o tem, kako so origami žerjavi postali simbol miru, prikaz izdelave origami žerjavov in delavnico pisanja mirovnih sporočil na origami žerjave. Vodi: Mochizuki Takami, kulturna atašejka Japonske v Sloveniji. (zagotovljen prevod v slovenski jezik)
27. februar 2025, ob 15.00 Predstavitev japonske kulture in kaligrafija.
Vodi: Mochizuki Takami, kulturna atašejka Japonske v Sloveniji. (zagotovljen prevod v slovenski jezik)
Udeležba na vseh dogodkih je brezplačna!