V veliko čast si štejemo, da smo 3.decembra 2024 v Muzeju narodne osvoboditve Maribor odprli razstavo Hirošima in Nagasaki 1945 – takrat in nikoli več, s katero pri nas gostujejo iz Spominskega muzeja miru iz Hirošime. Razstava je bila prvič postavljena pred skoraj tridesetimi leti v Združenih državah Amerike v Washingtonu. Odtlej je doživela številne postavitve na vseh celinah sveta. V Sloveniji je to prva postavitev te razstave, za kar gre posebna zahvala Veleposlaništvu Japonske v Sloveniji, gospe Luli van der Does, profesorici na Centru za mir Univerze v Hirošimi, gospodu Yoshifumiju Ishidi, direktorju Spominskega muzeja miru Hirošima, gospe Kahori Wada iz Spominskega muzeja miru Hirošima in gospe Renati Salecl z Inštituta za kriminologijo Univerze v Ljubljani.
Razstava prinaša pretresljivo zgodbo o trpljenju, smrti, izgubah in travmah, ki so jih doživljali prebivalci mest Hirošima in Nagasaki ob eksploziji atomskih bomb ob koncu druge svetovne vojne.
Dogodki, kot je ta, naj bi nas spominjali in muzeji smo mesta spomina. Spomini pa bi morali spreminjati naše mišljenje in predvsem vplivati na prihodnost, iz njih naj bi se učili in na njihovih temeljih gradili. Dvajseto stoletje je v veliki meri spremenilo svet in pustilo globoke rane ter nerešena vprašanja, s katerimi se narodi spopadajo še danes.
Dogodka, ki se ju spominjamo danes, pa sta svet spremenila na toliko načinov, da jih še skoraj 80 let kasneje ne moremo našteti in še manj dojeti. Ogromna rušilna moč ni porušila le dveh mest nekje na drugem koncu sveta, v trenutku je končala številna nedolžna življenja in prikrito ubijala še dolgo po tem. Razblinila je sanje številnim ljudem, ki se jih s tem dogodkom spominjamo.
Slavnostna govornica ob odprtju razstave je bila predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar. Na odprtju so zbrane pozdravili tudi direktorica muzeja Simona Tripkovič, župan Mestne občine Maribor Aleksander Saša Arsenović, veleposlanica Japonske v Sloveniji njena ekselenca Akiko Yoshida, direktor Spominskega muzeja miru Yoshifumi Ishida. Posebej nas je pretresel govor gospe Sadae Kasaoka, hibakuša iz Hirošime, kjer se ji je 6. avgusta davnega leta 1945 le v nekaj sekundah življenje za vedno spremenilo. Preko video povezave so nas pozdravili, predsednik univerze v Hirošimi, dr. Mitsuo Ochi ter župana Hirošime in Nagasakija, Kazumi Matsui in Shiro Suzuki.
Razstava sicer govori o vojni, ampak hkrati nosi tudi močno sporočilo – sporočilo o miru.